Strony

niedziela, 24 października 2021

Znęcanie się w Korei Południowej

 


Jeśli jesteś fanem koreańskich dram i filmów, prawdopodobnie widziałeś sceny w których "popularne" dzieciaki prześladują słabszego ucznia.
Możliwe że widziałeś sceny w których pracownik gnębi drugiego pracownika?
Zastanawiałeś się czy fenomen znęcania się w Korei Południowej jest prawdziwy, czy zdarza się tylko w filmach?
W tym poście opiszę różne typy prześladowań, które zdarzają się w Korei Południowej i ich skalę.

Gnębienie w szkołach w Korei Południowej
Według ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji, wzrosła liczba prześladowanych z 37 tysięcy w 2017 roku do około 60 tysięcy w 2019 roku. 

Znęcanie się w szkołach w Korei Południowej przykuwa uwagę całego kraju po kilku samobójstwach w ciągu ostatnich lat.
Jeden z bardziej znanych przypadków zdarzył się w 2011 roku, kiedy piętnastoletni uczeń z Daegu zabił się po dwóch latach nieustannego gnębienia go. Było to czternaste samobójstwo spowodowane prześladowaniem w Daegu w ciągu mniej niż dwóch lat. 
Zostawił list pożegnalny wyjawiając, że był bity, okradany i ciągnięty na sznurku na szyi. Napisał też, że próbowali oni tortur wodnych na nim, ale zdecydowali tego nie robić, po tym jak inny uczeń uznał to za zbyt niebezpieczne. 
W liście pożegnalnym ofiara napisała, że był bity w miejscach niedostępnych od monitoringu. Prześladowanie w szkołach zwykle ma miejsce w przestrzeni, gdzie nie ma kamer, czyli w łazienkach i klasach.  
Istnieje około 18,179 kamer w szkołach w Seulu, ale blisko 93% jest niskiej jakości i nie pomaga w identyfikacji prześladowców i ofiar. 
To spowodowało, że rząd podjął działania, takie jak instalacja monitoringu o wyższej rozdzielczości i zwiększenie liczby pracowników ochrony. 

Prześladowania w miejscu pracy w Korei Południowej

Południowo-koreańscy pracownicy byli gnębieni przez długi czas. W ostatnim roku zostało opublikowane wideo w którym pracodawca Yanf Jin Ho, dyrektor WeDisk znęca się nad swoim pracownikiem. 
Sprawca brutalnie policzkował ofiarę, która nie odwzajemniła się tym samym, ale schyliła głowę w geście strachu i skruchy.
Przemoc się na tym nie skończyła, jako że pracodawca kontynuował krzyczenie na pracownika i znowu go uderzył. Yang wtedy nakazał ofierze klęknięcie i przeproszenie, po czym uderzył go w głowę ostatni raz zanim odszedł.
 

Film, który wyciekł, przyczynił się do oburzenia opinii publicznej w Korei Południowej na tzw. gabjil. Gabjil (가브질입니다) to koreańskie słowo, które odnosi się do wpływowych ludzi, którzy nadużywają swojego statusu, by znęcać się nad swoimi podwładnymi. 
W związku z tym incydentem Korea Południowa wprowadziła nowe przepisy, które karzą właścicieli form, którzy niesprawiedliwie zwalniają pracowników nękanych w pracy. Nowe prawo przewiduje kary dla firm, które niesprawiedliwie zdegradowały lub zwolniły pracowników prześladowanych w pracy.
Prawo ma na celu zapewnienie ochrony prawnej pracownikom, którzy sprzeciwiają się znęcaniu się i wzywają do zapobiegania takim zdarzeniom.

Co to jest Wangtta?


Poza nękaniem fizycznym i słownym, istnieje inny rodzaj nękania - ciche nękanie - znane w Korei Południowej jako Wanggta (왕따). Wangtta to zjawisko polegające na tym, że grupa Koreańczyków wspólnie decyduje się na bojkot jednostki. Wangtta może występować w szkołach, miejscu pracy, a nawet w rodzinach!
Dyskryminacja jednostki, która często prowadzi do prześladowań, wynika głównie z odmienności osoby. Wangtta charakteryzuje się podziałami wynikającymi z różności klasy, zdolności, niepełnosprawności, zainteresowań i wyglądu. 
Nawet jeśli osobiście nie jesteś skonfliktowany z tą osobą (Wangtta), interakcja z nią również zamieni cię w Wangtta i ty również zostaniesz odizolowany. Dlatego większość uczniów uważa, że należy tą osobę również ignorować. 
Według przeprowadzonych badań, 6%-16% koreańskich nastolatków zostało wykluczonych społecznie przez swoich rówieśników, podczas gdy 10%-20% przyznało się do wykluczenia swoich rówieśników.

Co to jest iljin (일진)



Termin iljin był wcześniej używany wyłącznie w odniesieniu do gangsterów lub "pierwszej drużyny", co oznacza najlepszego wojownika gangu.
Jednak w dzisiejszych czasach termin ten jest używany w odniesieniu do "niegrzecznych dzieciaków", tzw. największych łobuzów w szkole - ci uczniowie przerywają zajęcia w klasie, omijają zajęcia, wdają się w kłopoty, palą i piją.
Iljin często jest związany ze światem kpopu. Kpopowi piosenkarze, którzy zostali zidentyfikowani jako iljin w przeszłości, zwykle nie kończą dobrze. Niektórzy z nich na końcu tracą swój kontrakt z wytwórnią.
Najnowszą gwiazdą, która została zidentyfikowana jako iljin jest były trainee JYP Yoon SeoBin. Został zdyskwalifikowany z programu Produce X 101 i wyrzucony z wytwórni z powodu oburzenia internautów. Zanim został zdyskwalifikowany, był pierwszy w rankingu.

2 komentarze:

  1. Mam wrażenie, że w ciągu ostatnich dwóch lat ujawniono wyjątkowo wiele tego typu sytuacji/skandali w k-popie ;<

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. masz rację. Tutaj kompilacja celebrytów oskarżonych o bycie iljin z marca tego roku.
      https://www.cosmo.ph/entertainment/bullying-controversies-south-korea-a4575-20210311-lfrm

      Usuń