Strony

sobota, 26 marca 2022

Recenzja Przesłonięty Uśmiech. O Kobietach w Korei Południowej - Anna Sawińska

 Autorka spotyka się z bohaterkami książki, przeprowadzając z nimi wywiad. Każdy rozdział poświęcony jest historii innej kobiety. Mają one różne doświadczenia – jak czytamy na opisie: Jihye mnóstwo czasu i pieniędzy poświęca na to, by dopasować się do kanonu koreańskiego piękna. Jiyoung wiele lat zajęło zrozumienie, że nie musi spełniać oczekiwań mężczyzn. Yoona trafiła w tryby brutalnego świata usług seksualnych. Eunju po dzieciństwie spędzonym na emigracji miała problem z dostosowaniem się do rygorystycznych wymogów rodzimej kultury. Singielka Haesoo realizuje się w branży producentów gier VR.

Książka zmusza do refleksji nad życiem. Mimo że w Korei żyje się szybko, kobiety znajdują czas na egzystencjonalne rozterki. Jednocześnie reportaż nie epatuje patosem; bohaterki potrafią spojrzeć z dystansem na los, nawet żartując z niego, dzięki czemu utwór nie jest aż tak pesymistyczny.

Oto kilka interesujących cytatów:

środa, 23 marca 2022

Recenzja Chiny bez makijażu - Marcin Jacoby

 Książka Marcina Jacoby zabiera nas w podróż po wciąż egzotycznych dla nas Chinach. Autor wielokrotnie w swoim opracowaniu podkreśla, że Chiny są tak ogromne i mają tak bogatą historię, że pisząc o nich, nie wolno uogólniać. Niejednokrotnie przyjmuje on krytyczną postawę wobec Państwa Środka, po czym po chwili spogląda pobłażliwym okiem na grzeszki i wykroczenia chińskiego państwa i społeczeństwa. Z książki wyłania się niejednoznaczny obraz Chin, który niezmiennie fascynuje. Zachęcam do zapoznania się z nią, by poszerzyć horyzonty. 


Oto kilka interesujących cytatów z książki:

sobota, 19 marca 2022

Recenzja Historia Chin - Witold Rodziński

 Historia Chin Witolda Rodzińskiego to kompleksowe opracowanie dziejów Państwa Środka. Obejmuje okres od człowieka pekińskiego do 1976 roku. Książka podzielona jest na rozdziały, cezurą często jest panowanie danej dynastii. Na końcu każdej części opisane są osiągnięcia kulturowe Chin - malarstwo, literatura i wyrób porcelany. 

Według mnie ciekawsza historia Chin zaczyna się w XIX wieku, kiedy to nastąpiło "otwarcie" dzisiejszego mocarstwa na świat. Wcześniej dzieje Państwa Środka przepełnione były wojnami domowymi i powstaniami chłopskimi. Zaryzykuję tezę, że Chiny nie podejmowały się ekspansji poza Azję, ponieważ nie potrzebowały ani większych terenów, ani liczniejszych zasobów ludzkich. Jak to ujął Robert Hart: "Chiny posiadają najlepszą żywność - ryż; najlepszy napój - herbatę; najlepszą odzież - bawełnę, jedwab i futra... Nie potrzebują nic kupić za pieniądze gdziekolwiek indziej; ponieważ ich cesarstwo jest tak rozległe, a oni sami tak liczni, ich wymiana między sobą doprowadza do olbrzymiego i wystarczającego handlu, a eksport do krajów obcych jest niepotrzebny". 

Zacytuję kilka fragmentów z książki, które mnie zainteresowały.

sobota, 12 marca 2022

Trudności związane z niepełnosprawnością w Korei

 Osoby na wózkach inwalidzkich od kilku miesięcy zbierają się na stacjach metra w centrum Seulu. Chcą, aby rząd poważnie traktował prawa osób niepełnosprawnych.

wtorek, 1 marca 2022

Recenzje piosenek - luty 2022

 Luty dobiegł końca, więc czas na krótkie podsumowanie wydanej muzyki w tym miesiącu.

Ateez – Don’t stop