czwartek, 10 czerwca 2021

20 ciekawostek o Korei Południowej - część czwarta

61. Od wielu lat nikt nie widział tygrysa amurskiego, czyli koreańskiego, ale w mitologii koreańskiej występuje on jako strażnik ludzi, odpędzający złe duchy. Naukowcy uważają, że tygrys amurski i tygrys syberyjski żyjący w Rosji mogą być tym samym gatunkiem.

62. Walentynki w Korei Południowej to dzień, w którym kobiety okazują miłość swoim mężczyznom, wręczając czekoladki i prezenty swoim mężom lub chłopakom. 14 marca Koreańczycy obchodzą Biały Dzień w którym mężczyźni kupują prezenty dla swoich pań - ale muszą wydać 3 razy więcej niż otrzymali w Walentynki. W rzeczywistości 14 dzień każdego miesiąca to święto o tematyce romantycznej, w tym Dzień Pocałunku (w czerwcu) i Dzień Przytulania (w grudniu). Najsmutniejszy ze wszystkich dni to 114 kwietnia znany jako Czarny Dzień, a samotni Koreańczycy opłakują swój brak partnera, jedząc lepki, czarny makaron jajangmyeon.

63. Obecnym sekretarze generalnym ONZ jest Ban Kimoon. W 2013 roku magazyn Forbes umiesił go na 32 miejscu najpotężniejszych ludzi na świecie.

64. Zarówno tygrys jak i królik są ważnymi koreańskimi symbolami ludowymi. Niektórzy Koreańczycy twierdzą, że Półwysep Koreański ma kształt tygrysa, a inni że królika. Oba zwierząta można znaleźć w koreańskich baśniach i sztuce ludowej.

65. Strefa zdemilitaryzowana została zbudowana na szczycie zburzonej podczas wojny koreańskiej wioski Panmunjom. Dzieli Koreę Północną i Południową i jest jedną z najbardziej zmilitaryzowanych granic na świecie. Ma 4 km szerokości i rozciąga się na 245 km od Morza Wschodniego do Morza Żółtego.

66. Grupa motoryzacyjna Hyundai jest największym producentem samochodów w Korei Południowej i drugim co do wielkości w Azji. W 2013 roku zajęła 5 miejsce na liście największych producentów samochodów na świecie, produkując około 7,5 miliona nowych samochodów osobowych i ciężarowych. 

67. OECD oszacowała, że Korea Południowa jest krajem o najwyższym IQ na świecie.

68. Przeciętny Koreańczyk pracuje 55 godzin tygodniowo, czyli 2316 godzin rocznie, w porównaniu z 40-godzinnym tygodniem pracy przeciętnego pracownika fabryki w USA.

69. Puszczanie latawców jest popularną rozrywką w Korei Południowej, a ostatniego dnia nowiu podczas Księżycowego Nowego Roku ludzie tradycyjnie puszczają latawce, mając nadzieję, że pech odleci razem z nimi.

70. Kim Yuna (zwana Królową Yuną) jest łyżwiarką i jedną z największych gwiazd w koreańskim sporcie. Wygrała złoty medal w lutym 2010 roku na Igrzyskach Olimpijskich, stając się pierwszym koreańskim sportowcem, który zdobył medal w łyżwiarstwie.   

71. Boże Narodzenie to oficjalne święto w Korei Południowej, a prawie 1/3 mieszkańców Korei Południowej to chrześcijanie. Święty Mikołaj może nosić niebieski, a nie czerowny strój i jest również znany jako Święty Kulloso (Święty Dziadek).

72. Na festiwal Harvest Moon ponad 20 milionów Koreańczyków podróżuje do ich rodzinnych miejscowości, by odwiedzić groby swoich przodków i przynieść prezenty, takie jak pyszne jedzenie, które można położyć na grobach.

73. Południowokoreańskie stroje ślubne są zazwyczaj czerwone co jest symbolem szczęścia.

74. W tradycyjnej medycynie koreańskiej woreczek żółciowy niedźwiedzia księżycowego ma wielkie właściwości lecznicze. Chociaż nie ma współczesnych dowodów medycznych, które potwierdzałyby to, niektórzy Koreańczycy nadal jedzą ten organ, aby leczyć cukrzycę, choroby serca i problemy z wątrobą. Ludzi robią tez gulasz z pazurów niedźwiedzia, które ich zdaniem dodaje siły. W rezultacie tylko kilka niedźwiedzi księżycowych żyje w Korei Południowej.

75. Były prezydent Bill Clinton nazwa strefę zdemilitaryzowaną, która oddziela Koreą Północną od Południowej , "najstraszniejszym miejscem na ziemi".

76. Kiedy Koreańczycy robią zdjęcie zamiast "cheese", mówią "kimchi".

77. W 2013 roku 78,5% populacji koreańskiej posiadała smartfony, najwięcej na świecie. W grupie wiekowej od 18 do 24 lat aż 97,7 posiada smartfona.

78. Blisko 9,7 milionów ludzi żyje w Seulu.

79. Koreańczycy (zarówno z Północy jak i Południa) mówią i piszą w tym samym języku (hangul). Składa się on z 14 spółgłosek i 10 samogosek, a alfabet można łączyć w różne sylaby. 

80. Od 1998 roku miliony ludzi z całego świata przybywają na festiwal błotny w Boryeong, gdzie przez 10 dni biesiadnicy korzystają z masaży błotnych, konkursów fotograficznych o tematyce błota i zawody zapaśnicze w błocie. Pierwotnie miał on reklamować kosmetyki błotne.

2 komentarze:

  1. Nie słyszałam wcześniej o kształcie tygrysa i królika, tylko krewetki ^^
    .
    W punkcie 79 jest literówka, powinno być hangul ;) w sumie g i f blisko siebie na klawiaturze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki za zwrócenie uwagi :) już poprawiam
      oczywiście chodziło mi o hangul

      Usuń