poniedziałek, 19 grudnia 2022
wtorek, 6 grudnia 2022
Recenzje piosenek - listopad 2022
Przepraszam, za opóźnienie w publikacji posta, ale najpierw się rozchorowałam, a później nie miałam czasu z powodu mundialu. Dlatego też recenzje są zrobione „po łebkach”, ale następnym razem się poprawię :)
Jungkook – Dreamers
wtorek, 1 listopada 2022
czwartek, 27 października 2022
Recenzja Chiny w dziesięciu słowach - Yu Hua
Chiny w dziesięciu słowach to esej poczytnego chińskiego autora Yu Hua. Zakupiłam tą książkę, nie czytając o czym ona jest ani żadnych recenzji. Byłam więc zaskoczona tym, jak wiele w niej jest wspomnień pisarza z dzieciństwa. Spodziewałam się więcej danych na temat Chin, które również się tam znalazły, ale przeważająca część dzieła odnosi się do anegdot z życia autora.
poniedziałek, 10 października 2022
Recenzje koreańskich dram - część 5
Ostatnio nie miałam czasu, by oglądać dramy, ale w końcu uzbierało mi się ich trzy, które widziałam.
sobota, 1 października 2022
czwartek, 1 września 2022
środa, 24 sierpnia 2022
Prawda o koreańskich mężczyznach
Niektóre zagraniczne kobiety podróżują do Korei Południowej w poszukiwaniu miłości. Ale przybywając do tego kraju, odkrywają jak wiele wad mają Koreańczycy.
poniedziałek, 15 sierpnia 2022
Kpopowi idole i środowisko LGBTQ+
W dzisiejszym poście przedstawię idoli, którzy wspierają prawa osób LGBT oraz tych, którzy nieostrożnymi komentarzami na temat homoseksualizmu narazili się społeczności międzynarodowej kpopu. Nie można stwierdzić z całą pewnością, że idole ci są homofobami, ale istnieje takie podejrzenie.
Recenzja Czarny Kwiat - Kim Young Ha
Kim Young Ha napisał pasjonującą powieść o losach Koreańczyków, którzy opuścili swój kraj, by znaleźć się w Meksyku. To książka oparta na faktach. W 1904 roku 1033 pasażerów opuściło port Jemulpo na statku SS Ilford i, zwabieni obietnicami bogactwa, rozpoczęli nowe życie jako niewolnicy na hacjendach.
wtorek, 9 sierpnia 2022
Kpopowi idole i skandale związane ze zwierzętami
Psy są nazywane najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Nic dziwnego, że wielu idoli posiada te futrzaki. Ale ten post nie będzie wyliczeniem piosenkarzy, którzy je mają, a za to wskażę celebrytów, którzy uwikłali się w skandale związane ze zwierzętami.
Lisa (Blackpink) i jej "kolekcja"
niedziela, 31 lipca 2022
czwartek, 28 lipca 2022
Recenzja Dworska tancerka - Shin Kyung Sook
sobota, 23 lipca 2022
Recenzja Będę tam - Shin Kyung Sook
„Będę tam” to druga książka Shin KyungSeok, którą przeczytałam. Ciężko streścić jej fabułę. Najogólniej rzecz ujmując opowiada ona o losie czwórki młodych ludzi.
poniedziałek, 18 lipca 2022
Recenzja Zaopiekuj się moją mamą - Shin Kyung Sook
Sięgnęłam po książkę „Zaopiekuj się moją mamą” bez czytania jej opisu ani recenzji. Znalazłam tylko informację, że autorka jest pierwszą kobietą i osobą pochodząca z Korei Południowej, która zdobyła za to dzieło nagrodę Man Asian Literary Prize.
poniedziałek, 4 lipca 2022
Recenzja Kwiaty w pudełku, Japonia oczami kobiet - Karolina Bednarz
czwartek, 30 czerwca 2022
środa, 1 czerwca 2022
piątek, 13 maja 2022
Recenzje koreańskich dram - część 4
Czas na kolejne recenzje dram. Tym razem wezmę pod lupę seriale w których grał Ahn Bo Hyun. Są to: My Name, Military Prosecutor Doberman, Itaewon Class, Kairos, Yumi's Cells oraz Her Private Life.
sobota, 30 kwietnia 2022
Recenzje piosenek - kwiecień 2022
Czas na recenzje kwietniowych kpopowych albumów. Wiele z nich pominęłam bo albo nie podobały mi się albo nie miałam nic ciekawego do napisania na ich temat.
Suho (EXO) – Grey Suit
poniedziałek, 11 kwietnia 2022
Recenzja Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin - Jung Chang
Dzikie Łabędzie to książka po raz pierwszy wydana w 1991 roku. Niemal natychmiast odniosła nieoczekiwany sukces, sprzedając się w 13 milionach egzemplarzy i przeczytawszy ją, zrozumiałam dlaczego. Powieść opowiada o trzech pokoleniach chińskiej rodziny, począwszy od roku 1909 do 1978. Książka ta jest nadal zakazana w Chinach. Jak głosi opis dzieła Jung Chang:
„Babka autorki miała dwa lata, gdy zgodnie z chińską tradycją matka połamała jej kości stopy i skrępowała palce. Gdy dziewczynka błagała, by rozwiązać bandaże, matka z płaczem wyjaśniała, że robi to dla jej szczęścia. Dzięki temu babka wyrosła na lokalną piękność i stała się konkubiną generała.
Matka autorki wstąpiła do komunistycznego podziemia i walczyła o nowe Chiny. Wspięła się wysoko w hierarchii partyjnej, ale podczas rewolucji kulturalnej musiała klęczeć na rozbitym szkle i walić głową w chodnik na znak pokuty.
Mała Jung recytowała z pamięci Czerwoną Książeczkę Mao. Jako nastolatka naszywała łaty na spodnie, żeby wyglądać bardziej proletariacko. Na studiach skorzystała z cudem nadarzającej się okazji i opuściła swój kraj na zawsze. Została pierwszą osobą z komunistycznych Chin, która obroniła doktorat na brytyjskim uniwersytecie.”
wtorek, 5 kwietnia 2022
2021 rokiem wykorzystywania dzieci w Korei
2021 rok obfitował w największą liczbę raportów wykorzystywania dzieci niż kiedykolwiek wcześniej. Trwają pracę nad rozwiązaniem tego problemu. Ale czy zadziałają?
piątek, 1 kwietnia 2022
Recenzje piosenek - marzec 2022
Czas na podsumowanie kpopowych piosenek wydanych w marcu 2022 roku.
TEMPEST - IT’S ME, IT’S WE
sobota, 26 marca 2022
Recenzja Przesłonięty Uśmiech. O Kobietach w Korei Południowej - Anna Sawińska
Autorka spotyka się z bohaterkami książki, przeprowadzając z nimi wywiad. Każdy rozdział poświęcony jest historii innej kobiety. Mają one różne doświadczenia – jak czytamy na opisie: Jihye mnóstwo czasu i pieniędzy poświęca na to, by dopasować się do kanonu koreańskiego piękna. Jiyoung wiele lat zajęło zrozumienie, że nie musi spełniać oczekiwań mężczyzn. Yoona trafiła w tryby brutalnego świata usług seksualnych. Eunju po dzieciństwie spędzonym na emigracji miała problem z dostosowaniem się do rygorystycznych wymogów rodzimej kultury. Singielka Haesoo realizuje się w branży producentów gier VR.
Oto kilka interesujących cytatów:
środa, 23 marca 2022
Recenzja Chiny bez makijażu - Marcin Jacoby
Książka Marcina Jacoby zabiera nas w podróż po wciąż egzotycznych dla nas Chinach. Autor wielokrotnie w swoim opracowaniu podkreśla, że Chiny są tak ogromne i mają tak bogatą historię, że pisząc o nich, nie wolno uogólniać. Niejednokrotnie przyjmuje on krytyczną postawę wobec Państwa Środka, po czym po chwili spogląda pobłażliwym okiem na grzeszki i wykroczenia chińskiego państwa i społeczeństwa. Z książki wyłania się niejednoznaczny obraz Chin, który niezmiennie fascynuje. Zachęcam do zapoznania się z nią, by poszerzyć horyzonty.
sobota, 19 marca 2022
Recenzja Historia Chin - Witold Rodziński
Historia Chin Witolda Rodzińskiego to kompleksowe opracowanie dziejów Państwa Środka. Obejmuje okres od człowieka pekińskiego do 1976 roku. Książka podzielona jest na rozdziały, cezurą często jest panowanie danej dynastii. Na końcu każdej części opisane są osiągnięcia kulturowe Chin - malarstwo, literatura i wyrób porcelany.
Według mnie ciekawsza historia Chin zaczyna się w XIX wieku, kiedy to nastąpiło "otwarcie" dzisiejszego mocarstwa na świat. Wcześniej dzieje Państwa Środka przepełnione były wojnami domowymi i powstaniami chłopskimi. Zaryzykuję tezę, że Chiny nie podejmowały się ekspansji poza Azję, ponieważ nie potrzebowały ani większych terenów, ani liczniejszych zasobów ludzkich. Jak to ujął Robert Hart: "Chiny posiadają najlepszą żywność - ryż; najlepszy napój - herbatę; najlepszą odzież - bawełnę, jedwab i futra... Nie potrzebują nic kupić za pieniądze gdziekolwiek indziej; ponieważ ich cesarstwo jest tak rozległe, a oni sami tak liczni, ich wymiana między sobą doprowadza do olbrzymiego i wystarczającego handlu, a eksport do krajów obcych jest niepotrzebny".
Zacytuję kilka fragmentów z książki, które mnie zainteresowały.
sobota, 12 marca 2022
Trudności związane z niepełnosprawnością w Korei
Osoby na wózkach inwalidzkich od kilku miesięcy zbierają się na stacjach metra w centrum Seulu. Chcą, aby rząd poważnie traktował prawa osób niepełnosprawnych.
wtorek, 1 marca 2022
Recenzje piosenek - luty 2022
Luty dobiegł końca, więc czas na krótkie podsumowanie wydanej muzyki w tym miesiącu.
Ateez – Don’t stop
wtorek, 15 lutego 2022
Kpopowi idole a anty-chińskie nastroje
W sekcjach komentarzy idoli K-popu szaleje zimna wojna.
Wrogość między koreańskimi i chińskimi internautami osiągnęła najwyższy poziom w historii od czasu rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. z powodu sporów kulturowych i oskarżeń o stronnicze sędziowanie.
Zderzenie chińskiego nacjonalizmu i antychińskich nastrojów w Korei spowodowało, że idole K-popu obu narodowości znalazły się w ogniu krzyżowym, pokazując, jak wielkie emocje wchodzą w grę.
poniedziałek, 14 lutego 2022
Bitwa koreańskich piosenek o tym samym tytule cz 9
Runda 41 - CLC vs Changmin
Devil
piątek, 11 lutego 2022
środa, 2 lutego 2022
Recenzje piosenek - styczeń 2022
Styczeń 2022 roku obfitował w całkiem pokaźną liczbę debiutów i powrotów grup. Krótko je zrecenzuję.
Kep1er – First Impact
Kep1er to girls band utworzony w wyniku programu Girls Planet 999, który dzięki temu zdobył rzeszę fanów jeszcze zanim zadebiutował. Zespół już na starcie wydał mini album, zawierający całkiem pokaźną liczbę piosenek. Jednakże nie zaliczyłabym tego krążka do udanych debiutów. Całą recenzję można przeczytać tutaj.Ocena: 3,4/5
sobota, 29 stycznia 2022
piątek, 28 stycznia 2022
Recenzje koreańskich dram - część 1
wtorek, 25 stycznia 2022
Recenzja O Chinach - Henry Kissinger
Niedawno skończyłam czytać „O Chinach” Henryego Kissingera. Tradycyjnie już, zamiast recenzji, przytoczę fragmenty książki z ważnych wydarzeń. W ten sposób łatwiej mi je zapamiętywać .
Książka „O Chinach” kładzie duży nacisk na stosunki amerykańsko-chińskie w XX wieku, w zacieśnianiu których uczestniczył Henry Kissinger. Bardzo interesujące są zakulisowe rozmowy przywódców obu krajów. Nie przytoczę jednak cytatów z tych negocjacji, bowiem są one subtelne i zawikłane.
czwartek, 20 stycznia 2022
Recenzja Pachinko - Min Jin Lee
Pachinko to książka, którą poleciła mi siostra, proponując żebym napisała krótką recenzje. Słowem klucz jest tutaj „krótką”. A więc zapraszam do czytania.
wtorek, 18 stycznia 2022
Recenzja Chiny. Kultura i tradycje - Jacques Pimpaneau
Ta książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów, w których tematy to np. muzyka, mitologia, święta, religia ludowa, taoizm, buddyzm itd. Trudno było mi wybrać fragmenty do zacytowania, ponieważ oderwane od kontekstu nie miały one większego sensu. Stąd ograniczona liczba cytatów.
piątek, 14 stycznia 2022
Recenzja Kep1er – First Impact
Kep1er to girls band utworzony w wyniku programu Girls Planet 999, który dzięki temu zdobył rzeszę fanów jeszcze zanim zadebiutował. Zespół już na starcie wydał mini album, zawierający całkiem pokaźną liczbę piosenek.
piątek, 7 stycznia 2022
Recenzja Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii - Rafał Tomański
O wzroście Japończyków
„Wg badań centrum rządowego wzrost Japończyków zmienia się na przestrzeni wieków. W 2000 roku przeciętny siedemnastoletni Japończyk mierzył 170,8 centymetrów, a Japonka 158,1. W 1900 roku wartości te wynosiły odpowiednio: 157,9 oraz 147 centymetrów. Oznacza to, że średnia wzrostu chłopców podniosła się o 12,9, dziewcząt zaś o 11,1 centymetra. Z czego to wynika?”